Zeszyt szkolny z podobizną Jana Czochralskeigo na okładce to świetny pomysł na przybliżenie sylwetki wybitnego polskiego chemika Twojemu dziecku. Dzięki temu pozna ważną postać w historii Polski, która znacząco przyczyniła się do rozwoju kraju. Zeszyty z Janem Czochralskim pokazują, że w tym kraju dba się o pamięć należną bohaterom.
Osiągnięcia Jana Czochralskiego
Jan Czochralski był polskim chemikiem, któremu przypisuje się zasługę opracowania techniki hodowania kryształów za pomocą obracającego się kryształu nasiennego, który wyciągał stopiony materiał z kąpieli. Proces ten jest do dziś wykorzystywany w przemyśle półprzewodnikowym do produkcji chipów komputerowych, a także wielu innych produktów komercyjnych.
Innowacyjność Jana Czochralskiego
Na długo przed powstaniem druku 3D żył polski naukowiec Jan Czochralski. Wynalazł on technikę umożliwiającą hodowanie pojedynczych kryształów z roztopionych materiałów. Metoda ta jest obecnie znana pod nazwą metody Czochralskiego.
W swoich eksperymentach Czochralski topił materiał, taki jak krzem. Następnie powoli schładzał stopiony materiał, tak aby powstał z niego pojedynczy kryształ. Jest to przeciwieństwo tego, w jaki sposób tworzy się większość kryształów, czyli poprzez ich gwałtowne schładzanie.
Zastosowanie metody Czochralskiego
Metoda Czochralskiego to proces, w którym kryształ jest wyciągany z roztopionego metalu. Metoda ta została wynaleziona przez polskiego naukowca Jana Czochralskiego w 1902 roku i stała się najważniejszą metodą otrzymywania pojedynczych kryształów półprzewodników i metali. Metodą Czochralskiego można hodować zarówno duże, pojedyncze kryształy, jak i małe, polikrystaliczne ziarna. Główną zaletą tej techniki jest to, że jest to jedyny sposób na otrzymanie kryształów o wysokiej czystości i dużych rozmiarach.