Zeszyt szkolny z Marią Skłodowską-Curie

Redakcja

18 marca, 2024
Zeszyt może być potężnym narzędziem edukacyjnym. Zwłaszcza jeśli jest to zeszyt poświęcony sławnej osobie, który może pomóc Ci dowiedzieć się więcej o jej życiu. Maria Skłodowska-Curie była naukowcem, który prowadził przełomowe prace w dziedzinie promieniotwórczości. Jako pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla, była inspiracją dla wielu młodych kobiet naukowców.

Maria Skłodowska-Curie: ikona nauki

Maria Skłodowska Curie była pierwszą osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla. Urodziła się w Polsce w 1867 roku. Studiowała na Uniwersytecie Paryskim, a następnie została nauczycielką w Żeńskiej Szkole Normalnej w Warszawie. Zdobyła złoty medal za pracę na temat roli promieniotwórczości w minerałach. Swoją pierwszą Nagrodę Nobla otrzymała w 1903 r. w dziedzinie fizyki, a drugą w 1911 r. w dziedzinie chemii. Wraz z mężem Pierre’em Curie odkryła pierwiastki promieniotwórcze: rad i polon. W 1911 r. założyła w Paryżu Instytut Radowy, który działa do dziś.

Maria Skłodowska-Curie: laureatka Nagrody Nobla

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) była polsko-francuską fizyczką i chemiczką, która jest najbardziej znana ze swoich pionierskich badań nad promieniotwórczością. Była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla, a także pierwszą osobą, która otrzymała dwie Nagrody Nobla (w dziedzinie fizyki i chemii). Była też pierwszą kobietą profesorem na Uniwersytecie Paryskim. Oprócz osiągnięć naukowych była także działaczką i humanitarystką. Założyła „Instytuty Curie” w Warszawie (obecnie Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie), w Paryżu (obecnie Instytut Curie) i w Brukseli (obecnie Instytut Curie). Są to ośrodki zajmujące się badaniami i leczeniem chorób nowotworowych. Ponadto przyczyniła się do założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Maria Skłodowska-Curie: naukowiec i odkrywca

Maria Skłodowska Curie była urodzoną w Polsce fizyczką i chemiczką, która wniosła znaczący wkład w badania nad promieniotwórczością i pierwiastkami. Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie. Jej ojciec, Władysław, był nauczycielem, a matka, Bronisława, była nauczycielką i gorliwą katoliczką. Skłodowska miała dwoje starszego rodzeństwa: siostrę Bronisławę i brata Kazimierza. Skłodowska uczęszczała do Szkoły Technicznej dla Dziewcząt w Warszawie, gdzie uczyła się fizyki i matematyki. W 1891 r. ukończyła pierwszy stopień studiów, uzyskując dyplom z fizyki i matematyki. Po ukończeniu studiów pracowała jako asystentka w Warszawskiej Szkole Technicznej dla Dziewcząt oraz w Warszawskim Towarzystwie Przyjaciół Oświaty.

Polecane: